Lise Adayları için Uzaktan Kayıt Süreci

TED Rönesans Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

 

TED Okulları Giriş Sınavı ile Kayıt LGS Yüzdelik Dilimi ile Kayıt
Adaylar web sayfamızda bulunan başvuru
formu
nu doldurur.
Adaylar web sayfamızda bulunan başvuru
formu
nu doldurur.
Adaylara kayıt kabul ofisi sorumlusu tarafından ulaşılır. Adaylara kayıt kabul ofisi sorumlusu tarafından

ulaşılır.

Adaylar 20 Mart 2021 tarihinde okulumuzda gerçekleştirilecek TED Okulları Giriş Sınavına davet edilir. 20 Mart 2021 sonrasında başvuran adaylar  bireysel olarak sınava davet edilir. TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi ilk % 15’lik dilimde yer alan öğrencileri kabul eder. LGS’ye girmeyen veya %15’lik dilimin dışında yer alan aday öğrenciler bireysel olarak TED Okulları Giriş Sınavına başvurabilirler.
TED Okulları Giriş Sınavında başarılı olan adaylar çevrim içi mülakat görüşmesine davet edilir. Tüm adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir. Belirtilen kriterleri yerine getiren adaylar çevrim içi mülakat görüşmesine davet edilir. Tüm adayların,   mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” na tıklayarak ilgili bölümü tamamlamaları beklenir.
Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Dijital Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanırlar. Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Dijital Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı  kazanırlar.
TED Okulları Giriş Sınavı puan sıralamasına göre başarı bursu verilmektedir. Başarı bursu, TED Rönesans Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder

Aşağıdaki tabloda yer alan LGS yüzdelik dilim burs aralığında olan adaylar başarı bursuna başvurabilmektedir. Başarı bursu, TED Rönesans Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder.

2021 LGS Burs Dağılımı
Türkiye Geneli Yüzdelik Dilim (%) Burs Oranı (%)
% 0 – % 0,99 %80 – %100
% 1 – % 1,99 %60 – %80
% 2 – % 2,99 %50 – %60
% 3 – % 3,99 %40 – %50
% 4 – % 5,99 %30 – %40
% 6 – % 7,99 %20 – %30
% 8 – % 9 %10 – %20

Başarı bursları başvuru sırasına göre verilmektedir.

Başarı bursu ile kayıt süreci, yüzdelik dilimlere ayrılmış kontenjanlarla sınırlıdır.

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi başarı bursu ile kayıt süreçleri LGS sonucu, mülakat ve dijital başvuru dosyasının tamamlanması esas alınarak yürütülmektedir.

Sınırlı kontenjan doğrultusunda başarı bursu ile kayıt sürecine dahil olabilmek için başvuru formu doldurulması gerekmektedir.

* Kayıt aşamalarının tüm detaylarını ve Dijital Başvuru Dosyası içeriğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

8.Sınıfı Bitiren Öğrenciler için Lise Kayıt Aşamaları

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi, aday öğrencileri tanımak için öğrencinin sahip olduğu tüm özellikleri bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirir.

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS sonuçlarına göre belirlenen yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

Adaylar TED Rönesans Koleji web sayfasında bulunan çevrim içi formu tamamlayarak başvurularını yapar. Formu dolduran aday velilere Kayıt Kabul Birimi tarafından bilgilendirme amaçlı ulaşılır.

TED Okulları Giriş Sınavına katılarak başarılı olan veya 2020-2021 eğitim yılı için belirlenecek LGS yüzdelik dilimi içerisinde olan adaylar çevrim içi mülakat görüşmelerine davet edilir. Tüm adayların, çevrim içi mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir.

Süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı kazanır. Kayıt sonrasında öğrenciler İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise lise hazırlık sınıfına devam eder.

 

*Dijital Başvuru Dosyası İçeriği

 • Not Döküm Belgesi (Transkript): Yurt içinden başvuran aday öğrencinin 5, 6 ve sınıf düzeylerinin yıl sonu, 8.sınıfın dönem/yıl sonu notlarını gösteren, devam ettiği okul müdürlüğü tarafından e-okul sisteminden alınmış onaylı belgedir. Yurt dışından gelen aday öğrencinin not dökümü (transkript) ve denklik belgesidir.
 • Kendini Tanıtma Yazısı: Aday öğrenci kendisini, ailesini, hobilerini, gelişmiş ve gelişmeye açık alanlarını, çözdüğü ya da çözmek istediği bir sorunu, sevdiği ve sevmediği şeyleri, geleceği ile ilgili düşünce ve hedeflerini, lise yaşamından beklentilerini, neden TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğini anlatan en az 500 kelimelik bir yazı hazırlar.
 • Referans Mektubu: Aday öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan 2 öğretmeninin öğrenci hakkında hazırladığı ve antetli kapalı zarfla iletilen mektuplardır. (Zorunlu değildir.)
 • Veli Formu: TED Genel Merkezi tarafından hazırlanan lise aday veli formudur.
 • Toplum Hizmeti Çalışmaları ile ilgili Belgeler: Öğrencinin; katıldığı sosyal sorumluluk etkinlikleri, aldığı görevler, yaptığı çalışmalar, katıldığı yarışmalar ve aldığı  dereceleri belgeleyen kaşeli/mühürlü ve imzalı dokümanlardır.
 • Sanat, Kültür, Spor ve Bilim Dosyası: Öğrencinin; güzel sanatlar, dans, müzik ve tiyatro alanlarında yeteneklerini, spor ve bilim alanında başarılarını, kültürel etkinliklere katılımını belgeleyen dokümanlardır. Ulusal ya da uluslararası yarışma, festival gibi etkinliklere katıldığına dair çalışma örnekleri, başarı sertifikası, spor lisansı, ödül ya da diğer belgeler dosya içeriğini oluşturur.
 • 2 Adet fotoğraf

Başarı Bursu

20 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen TED Okulları Giriş Sınavı puan sıralamasına göre başarı bursu verilmektedir. Bu tarihten sonra bireysel olarak sınava alınan öğrenciler burs kategorisinde değerlendirilmemektedir. Başarı bursu kazanan adaylara kesin kayıt yaptırmaları için bir iş günü süre tanınır. Belirlenen süre içerisinde kayıt yaptırmayan adayların bursları yedek listeye aktarılır.

Ayrıca okul tarafından belirlenecek olan LGS puanı burs aralığında olan adaylar başarı bursuna başvurabilmektedir. Başarı bursu kazanan adayların verilen süre içinde kesin kayıt yaptırmaları beklenir.

Başarı bursu, TED Rönesans Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise  eğitimi süresince devam eder.

 

TED Rönesans Koleji Ortaokulu 8. Sınıfını Bitiren Öğrenciler için Kayıt Aşamaları

TED Rönesans Koleji ortaokul 8. sınıfını tamamlayan öğrencilerimiz lisemizin hazırlık sınıfına doğrudan geçiş hakkına sahiptir. Öğrencilerimiz İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise Lise Hazırlık sınıfına devam eder.

 

9 ve 10. Sınıf – Ara Dönem Nakil Başvurusu

9 ve 10. sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrenciler TED Okulları Giriş Sınavına, İngilizce Yeterlik Sınavına ve rehberlik birimimizce mülakata alınır. Sınavda başarılı olan adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanır.

 • 9 ve 10. sınıf nakil başvurularında başarı bursu verilmemektedir.
 • TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi 11 ve 12. sınıflarına yeni öğrenci kaydı alınmamaktadır.

Kesin Kayıt

Aday öğrencilerin velileri aşağıda belirtilen belgeler ile kayıtlarını tamamlar.

 • Anne, baba ve öğrencinin 2’şer adet vesikalık fotoğrafı
 • Anne, baba ve öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Okul ücreti ödemesi
 • Yurt dışından gelen öğrenciler için denklik belgesinin aslı

 

Tüm sorularınız için aşağıdaki iletişim bilgileriyle bizlere ulaşabilir, tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

 

Kurumsal İletişim-Kayıt / Derya İzci Sam

E-posta               : kurumsal@tedronesans.k12.tr

Telefon               : 0533 348 18 76

 

Mali İşler / Ayşegül Yüce

E-posta               :maliislerkayit@tedronesans.k12.tr

 

Öğrenci İşleri / Atiye Yıldıztepe

E-posta               : ogrenciisleri@tedronesans.k12.tr

Telefon               : 0531 371 87 71

Atatürk

Ansolon