Olağan dışı koşulların, acil durum ve afetlerin yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu bilinci ve “Güvenli Okul” anlayışı ile okulun ilk gününden itibaren afet ve acil durum hazırlıklarımızı Okul Kriz Yönetim Ekibi liderliğinde titizlikle yürütmekteyiz.

TED Rönesans Koleji’ne ait “11.04.2014” tarihli “Okul yapısının taşıyıcı sistem ve depreme dayanıklılık” konulu “Yapı Teknik Raporu”nda; “Z1 yerel Zemin (Z1, A grubu zemin: Dayanımı en yüksek olan, kayalık veya çok sıkı çakıl zeminlerdir) sınıfı üzerinde” olan binamızın, “Rönesans İnşaat tarafından 2007 yılında yürürlüğe giren deprem şartnamesine uygun olarak yapıldığı” belirtilmiştir. “Gerek tüm statik betonarme deprem ve temel hesapları, gerek beton standardı, gerekse kalıp imalatı, beton dökümü, hava şartları vb. bakımlardan özel itina gösterildiği” raporda vurgulanmıştır. Aynı raporda “Yapının gerek proje aşamasında gerekse inşaat aşamasında gösterilmiş olan aşırı mühendislik ve titizlik nedeni ile TED Rönesans Koleji’nin mühendislik yönünden mükemmel bir yapı haline geldiği” belirtilmiştir. Yapı Teknik Raporuna ve Detaylı Rapor Eklerine ilgili sekmeden ulaşabilirsiniz.

Okulumuz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Güvenli Okul” olarak tanımlanmış ve bir afet durumunda gereğinde kullanılmak üzere “toplanma alanı” olarak adreslenmiştir.

Okulumuzun lojistik ve tedarik hazırlıkları Okul Kriz Yönetimi Ekibi liderliğinde, alanın uzmanı kurumlardan danışmanlık alınarak, kendi özellik ve gerekliliklerimiz doğrultusunda hazırlanmıştır. Olası afet ve acil durum planlamalarımız “Afet ve Acil Durum El Kitabı”mızda yer almıştır. El kitabımız her eğitim öğretim yılı başlangıcında gözden geçirilerek güncellenmektedir. El kitabımıza ilgili sekmeden ulaşabilirsiniz.

Hazırlıklarımız çalışan, öğretmen ve öğrencilerimizin farklı afet ve acil durum senaryolarına uyumlanmasına odaklanmıştır. “Okul Güvenlik Kültürü ve Kuralları”nın tüm öğrenci, öğretmen, veli ve diğer çalışanlarımız arasında yaygınlaştırılması ve benimsenmesi konusunda çalışmaya devam edilmektedir. Öğretmenlerimiz ve diğer çalışanlarımız sorumlu oldukları alanlarda sertifikalı ilkyardım, acil durum (arama-kurtarma-yangın söndürme, travma ve psikolojik destek) eğitimlerini düzenli olarak almaktadır. Afet bilinci ve farklı acil durum senaryoları ile ilgili konular, yaş gruplarının seviyelerine uygun olarak müfredatımıza entegre edilmiş olup, her eğitim yılı boyunca üzerinde durulmaktadır. Hazırlıklarımız tüm çalışan ve öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz zamana yayılmış tatbikatlarla desteklenmektedir. Gereğinde uygulayacağımız bina tahliyesi ile ilgili akışı ve tahliye anında dikkat edilecek konuları el kitabımızın (sayfa 11-14) inceleyebilirsiniz.