TED RÖNESANS KOLEJİ

TED Rönesans Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

TED Okulları Giriş Sınavı ile Kayıt LGS Yüzdelik Dilimi ile Kayıt
Adaylar web sayfamızda bulunan Başvuru Formunu doldurur. Adaylar web sayfamızda bulunan Başvuru Formunu doldurur.
Lise adayları, başvuru formu doldurma sıralarına göre TED Rönesans Koleji Kayıt Sorumlusu tarafından aranır ve ön bilgiler paylaşılır. Lise adayları, başvuru formu doldurma sıralarına göre TED Rönesans Koleji Kayıt Sorumlusu tarafından aranır ve ön bilgiler paylaşılır.
Adaylar 06 Mart 2022 tarihinde okulumuzda gerçekleştirilecek TED Okulları Giriş Sınavına davet edilir. 06 Mart 2022 sonrasında başvuran adaylar bireysel sınava davet edilir. TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi her yıl açıklanan yüzdelik dilimde yer alan öğrencileri kabul eder. LGS’ye girmeyen veya açıklanacak yüzdelik dilimin dışında yer alan aday öğrenciler bireysel olarak TED Okulları Giriş Sınavına başvurabilirler.
TED Okulları Giriş Sınavında başarılı olan adaylar çevrim içi mülakat görüşmesine davet edilir. Tüm adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir. Belirtilen kriterleri yerine getiren adaylar çevrim içi mülakat görüşmesine davet edilir. Tüm adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” na tıklayarak ilgili bölümü tamamlamaları beklenir.
Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Dijital Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanırlar. Mülakatını da olumlu tamamlayan adayların “Dijital Başvuru Dosyası” Lise Kayıt Kabul Komisyonu tarafından değerlendirilir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanırlar.
TED Okulları Giriş Sınavı puan sıralamasına göre başarı bursu verilmektedir. Başarı bursu, TED Rönesans Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder. Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ile TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi Kayıt Süreçleri

2022-2023 Lise Hazırlık Sınıfı/9.Sınıfa aday öğrencilerimiz için TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi kesin kayıt LGS taban yüzdelik dilimi (Genel Yüzdelik Dilim) %13’tür. Bu doğrultuda LGS sonucu belirtmiş olduğumuz yüzdelik dilim içerisinde yer alan aday öğrencilerin, okulumuza kayıt süreçlerini başlatabilmeleri için çevrim içi mülakat görüşmesi ve dijital başvuru dosyası değerlendirme süreçlerini tamamlamış olmaları beklenmektedir. Kontenjan doğrultusunda kesin kayıt süreçlerimizin başlangıç tarihi 01 Temmuz 2022 Cuma günüdür.

LGS Genel Yüzdelik Dilimi ile başarı bursu dağılım tablosu aşağıdaki gibidir.

2022 LGS Sonuçlarıyla Başarı Bursu Dilimleri

Türkiye (Genel) Yüzdelik Dilim Burs Aralığı
0-0,60 %80-100
0,61-2 %60-80
2,01-3,5 %40-60
3,51-5 %20-40

Kontenjan bilgisi için kayıt birimimizle iletişime geçebilirsiniz.

Tablo.1

LGS puanına göre yukarıda belirtilen yüzdelik dilimde yer alan adayların, kesin kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için tüm süreçlerini olumlu tamamlamış (Çevrim İçi Mülakat ve Dijital Başvuru Dosyası Değerlendirme Süreci) olmaları gerekmektedir. Başarı bursu ile kesin kayıt işlemleri için yukarıda belirtilen Tablo.1’in kontenjan ve burslu öğrenci kaydı alma gün ve saati güncelleme durumunu web sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz. Aynı burs dilimde yer alan adaylar, burs kontenjanı değerlendirmesinde puanı en yüksekten en düşüğe göre sıralanır ve ilgili burs dilimindeki kontenjan tamamlandığında bir alt dilimdeki burs şartları ve kontenjan doğrultusunda, bir alt burs dilimden faydalanabilir.
Başarı bursu ve %13’lük dilim içerisinde yer alan adaylar için kontenjan tutulmaz.

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi’ne bir kaydın resmi olarak tanımlanması, yukarıda belirtilen süreçleri ve mali işlemlerin tamamlanması ile mümkün olur.

* Kayıt aşamalarının tüm detaylarını ve Dijital Başvuru Dosyası içeriğini aşağıda inceleyebilirsiniz.

8.Sınıfı Bitiren Öğrenciler için Lise Kayıt Aşamaları

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi, aday öğrencileri tanımak için öğrencinin sahip olduğu tüm özellikleri bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirir.

TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi kayıt kabul süreçleri, TED Okullarına Giriş Sınavı veya LGS sonuçlarına göre belirlenen yüzdelik dilim göz önüne alınarak aşağıda belirtilen başvuru basamakları doğrultusunda yürütülmektedir.

Adaylar TED Rönesans Koleji web sayfasında bulunan çevrim içi formu tamamlayarak başvurularını yapar. Formu dolduran aday velilere Kayıt Kabul Birimi tarafından bilgilendirme amaçlı ulaşılır.

TED Okulları Giriş Sınavına katılarak başarılı olan veya 2022-2023 eğitim yılı için belirlenecek LGS yüzdelik dilimi içerisinde olan adaylar çevrim içi mülakat görüşmelerine davet edilir. Tüm adayların, çevrim içi mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir.

Süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı kazanır. Kayıt sonrasında öğrenciler İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise lise hazırlık sınıfına devam eder.

*Dijital Başvuru Dosyası İçeriği

 • Not Döküm Belgesi (Transkript): Yurt içinden başvuran aday öğrencinin 5, 6 ve sınıf düzeylerinin yıl sonu, 8.sınıfın dönem/yıl sonu notlarını gösteren, devam ettiği okul müdürlüğü tarafından e-okul sisteminden alınmış onaylı belgedir. Yurt dışından gelen aday öğrencinin not dökümü (transkript) ve denklik belgesidir.
 • Kendini Tanıtma Yazısı: Aday öğrenci kendisini, ailesini, hobilerini, gelişmiş ve gelişmeye açık alanlarını, çözdüğü ya da çözmek istediği bir sorunu, sevdiği ve sevmediği şeyleri, geleceği ile ilgili düşünce ve hedeflerini, lise yaşamından beklentilerini, neden TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi’ni tercih ettiğini anlatan en az 500 kelimelik bir yazı hazırlar.
 • Referans Mektubu: Aday öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan 2 öğretmeninin öğrenci hakkında hazırladığı ve antetli kapalı zarfla iletilen mektuplardır. (Zorunlu değildir.)
 • Veli Formu: TED Genel Merkezi tarafından hazırlanan lise aday veli formudur.
 • Toplum Hizmeti Çalışmaları ile ilgili Belgeler: Öğrencinin; katıldığı sosyal sorumluluk etkinlikleri, aldığı görevler, yaptığı çalışmalar, katıldığı yarışmalar ve aldığı  dereceleri belgeleyen kaşeli/mühürlü ve imzalı dokümanlardır.
 • Sanat, Kültür, Spor ve Bilim Dosyası: Öğrencinin; güzel sanatlar, dans, müzik ve tiyatro alanlarında yeteneklerini, spor ve bilim alanında başarılarını, kültürel etkinliklere katılımını belgeleyen dokümanlardır. Ulusal ya da uluslararası yarışma, festival gibi etkinliklere katıldığına dair çalışma örnekleri, başarı sertifikası, spor lisansı, ödül ya da diğer belgeler dosya içeriğini oluşturur.
 • 1 Adet fotoğraf

Başarı Bursu

06 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirilecek TED Okulları Giriş Sınavı puan sıralamasına göre başarı bursu verilecektir. Bu tarihten sonra bireysel olarak sınava alınan öğrenciler burs kategorisinde değerlendirilmemektedir. Başarı bursu kazanan adaylara kesin kayıt yaptırmaları için bir (1) iş günü süre tanınır. Belirlenen süre içerisinde kayıt yaptırmayan adayların bursları yedek listeye aktarılır.

Ayrıca okul tarafından belirlenecek olan LGS puanı burs aralığında olan adaylar başarı bursuna başvurabilmektedir. Başarı bursu kazanan adayların verilen süre içinde kesin kayıt yaptırmaları beklenir.

Başarı bursu, TED Rönesans Koleji Burs Yönetmeliğinde belirtilen şartların yerine getirilmesine bağlı olarak lise eğitimi süresince devam eder.

TED Rönesans Koleji Ortaokulu 8. Sınıfını Bitiren Öğrenciler için Kayıt Aşamaları

TED Rönesans Koleji ortaokul 8. sınıfını tamamlayan öğrencilerimiz lisemizin hazırlık sınıfına doğrudan geçiş hakkına sahiptir. Öğrencilerimiz İngilizce ve Türkçe sorularından oluşan Hazırlık Atlama Sınavına alınır. Sınavda belirlenen barajı aşan öğrenciler 9. sınıfa, dil yeterliliği seviyesi uygun bulunmayan öğrenciler ise Lise Hazırlık sınıfına devam eder.

9 ve 10. Sınıf – Ara Dönem Nakil Başvurusu

9 ve 10. sınıfa nakil başvurusunda bulunacak öğrenciler TED Okulları Giriş Sınavına, İngilizce Yeterlik Sınavına ve rehberlik birimimizce mülakata alınır. Sınavda başarılı olan adayların, mülakat görüşmesi öncesinde “Dijital Başvuru Dosyası” nı tamamlamaları beklenir. Tüm süreçlerini olumlu tamamlayan öğrenciler kontenjan doğrultusunda TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesine kayıt yaptırma hakkı kazanır.

 • 9 ve 10. sınıf nakil başvurularında başarı bursu verilmemektedir.
 • TED Rönesans Koleji Anadolu Lisesi 11 ve 12. sınıflarına yeni öğrenci kaydı alınmamaktadır.

Kesin Kayıt

Aday öğrencilerin velileri aşağıda belirtilen belgeler ile kayıtlarını tamamlar.

 • Anne, baba ve öğrencinin 2’şer adet vesikalık fotoğrafı
 • Anne, baba ve öğrenci nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Okul ücreti ödemesi
 • Yurt dışından gelen öğrenciler için denklik belgesinin aslı
 • Öğrenci işleri kayıt bilgi formları
Atatürk

Ansolon