Okulda çalışan personelin ve öğrencilerin sağlıklarını korumak amacıyla, yemekhanede çalışan görevli personelin Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereğince altı ayda bir portör muayeneleri, yılda bir kez akciğer röntgen ve fiziki muayeneleri tedarikçi firma tarafından yaptırılır. Alınan sonuçların fotokopileri tedarikçi firmada görevli gıda mühendisi tarafından revire ve idari işler birimine teslim edilir. Okul doktoru tarafından kontrol edilerek dosyada muhafaza edilir.

Okulun yemek numuneleri günlük olarak gıda mühendisi tarafından alınır. Alınan numuneler 180 gramlık kilitli numune poşetlerine konularak 72 saat muhafaza edilir. Ayrıca ana yemek, salata, yardımcı yemek, tatlı ve yemeklerde kullanılan suyun her iki ayda bir tedarikçi firma tarafından kendi laboratuarında ve Çevre Analiz Laboratuarında analizleri yaptırılarak alınan sonuç fotokopileri gıda mühendisi tarafından revir ve idari işler birimine verilir.

Okul içme suları damacana su olarak alınır ve sürahiler ile servis edilir. Firmadan, suyun mikrobiyolojik ve kimyasal analizini iki ayda bir yaptırması istenir.